TÜRKİYE AKADEMİK DERGİLER REHBERİ-2002/Nazmi Kozak/ 15 TL

TÜRKİYE AKADEMİK DERGİLER REHBERİ-2002/Nazmi Kozak/ 15 TL
21 Mart 2014Yorum Yap
TÜRKİYE AKADEMİK DERGİLER REHBERİ-2002/Nazmi Kozak/ 15 TL

İstekleriniz için “muallimsahaf@gmail.com”a mail atabilirsiniz veya alta yorum yazabilirsiniz.Kargo ücreti alıcıya aittir. 100 tl üzeri siparişlerde kargo ücreti tarafıma aittir.

“…Türkiye’de hakem denetimli dergiler son beş yılda birdenbire önem kazanmaya başladı… Yüksek Öğretim Kurulu’nun 1990’lı yılların sonlarında hakem denetimli olan dergilere yüklediği önem, ülkemizde birdenbire hakem kamuoyu gündeminin baş köşesine oturmasına yol açtı. Akademik yükseltmelerde adayın diğer yayınlarının yanı sıra hakem denetimli olan ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış makalelerine verilen “öncelik”, bu gelişmenin başlıca nedenidir. Önceleri birkaç üniversitede, ardından diğer üniversiteler ile üniversitelerarası Kurul tarafından doçent adaylarına getirilen uygulamalar, Türkiye’de bilim kamuoyu ilgisinin özellikle ulusal hakem denetimli olan dergiler üzerine odaklanmasına neden oldu. Ancak, Türkiye’de hakem denetimli olan dergiler için üniversitelerarası kurul tarafından getirilen operasyonel tanım dışında, herhangi bir yazılı ölçütün olmamasının bir kargaşaya yol açtığını belirtmek, sanırız ki çok yanlış olmaz.

Türkiye Akademik Dergiler Rehberi’nin ilki 1998 yılında hazırlandı ve 1999’da basıldı. Bu kitap, her beş yılda yinelenmesi amaçlanan bir araştırmanın 2002 yılı uygulamasından elde edilen verileri içeriyor. Kitabın yazarı olan Dr. Nazmi Kozak, Anadolu Üniversite’nde görev yapmakta ve öncelikle çalışma alanları arasında kütüphanecilik ve bibliyometri başı çekmektedir.
(Arka Kapak)

DETAY YAY/414 SYFA-TEMİZP1080540

Ali Çalışır Websitesi