“NUKE” TÜRKİYE-Or’da Kimse Var mı? -Kitap 2/Alev Alatlı/15 TL

“NUKE” TÜRKİYE-Or’da Kimse Var mı? -Kitap 2/Alev Alatlı/15  TL
15 Nisan 2014Yorum Yap
“NUKE” TÜRKİYE-Or’da Kimse Var mı? -Kitap 2/Alev Alatlı/15 TL

TÜKENDİ…

Alev  Alatlı’nın bu serisini okumuş ve çok etkilenmiştim.Hala da okumaya devam ediyorum.Okumak ta zorlandığım kitapları da oldu..Türkiye için farklı ve özgün bir ses olduğunu düşünüyorum.

Kitabı okurken altını kurşun kalemle çizdiğim yerler var./ 2 el-

İstekleriniz için “muallimsahaf@gmail.com”a mail atabilirsiniz.Kargo ücreti alıcıya aittir. 

KİTAP TANITIMI

Or’da Kimse Var mı?” dörtlüsü azgın iştahların beslediği cehaleti şehvetle bağrına basan Türkiye toplumunun kıydığı bir aydının, Günay Rodoplu’nun öyküsü. Dörtlünün birinci kitabı, Viva la Murte! hızla yabancılaşan Türkiye toplumunda bir haymatlos gibi yaşamak zorunda kalan Rodoplu’nun, ezilmesini, pasifize edilmesini anlatır.

“Bu toplumda ‘biliyor’ olmak mutlak surette bir haksızlığa maruz kalmak demektir. Çünkü, bilgi borçlandırır, ‘anlamak’ zorunda bırakır. Cahil, acıma duygusu uyandırır. Yıkıcılığı bağışlanır. Bu, onların lüksüdür. Oysa aydın, bilgilenmek gibi bir suçtan müebbeden mahkûm edilmiştir. Bastığı yerde ot bitmeyen cahili vicdanının demir parmakları arasından seyreder,” diyen Alev Alatlı, ikinci kitap, ‘Nuke’ Türkiye’de cehaletin sadece bizim toplumumuza özgü olmadığını anlatıyor.

“Türk aydım, iki cephede savaşır. Sadece kendi toplumunun hoyratlığı ile değil, Batı’nın hemen her zaman şiddetle sonuçlanan kendini beğenmişliği ile de uğraşmak zorundadır. Bu bakımdan, sadece Türkiye’de değil, Batı’da da haymatlostur! Dünya üzerindeki iktidarını koruma gayreti içindeki Batı, cahilliyeyi öyle bir hamiyetle dayatır ki, elvermemek, katledilmek demektir.”

DSCN5965

Ali Çalışır Websitesi