80’lerin Damgası: Nokta Dergisi /31Adet/ toplamı 45 TL(SATILDI)

80’lerin Damgası: Nokta Dergisi /31Adet/ toplamı 45 TL(SATILDI)
11 Aralık 2013Yorum Yap
80’lerin Damgası: Nokta Dergisi /31Adet/ toplamı 45 TL(SATILDI)

/ 1985-1989 ARASI-Tanesi 1.5 tl’den

BİR DÖNEMİN SİYASAL DERGİLERİN SES GETİRENİ İDİ.ÖĞRENCİLİK YILLARIMIZDA DİKKATİMİZİ ÇEKEN BAŞLIKLAR ATARDI.BU YÜZDEN BU SAYILARI ALIP OKURDUK.KAPAK RESİMLERİNDE DE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ HEPSİ ÖZEL SAYILARDAN OLUŞMAKTA OLAN NOKTA DERGİSİ ARŞİVİM TOPTAN SATILIKTIR.BURAYA SADECE BİR KISMINI KOYDUM.

İstekleriniz için “muallimsahaf@gmail.com”a mail atabilirsiniz veya alta yorum yazabilirsiniz.Kargo ücreti alıcıya aittir. 100 tl üzeri siparişlerde kargo ücreti tarafıma aittir.

Yeni ŞAFAK gazetesinde3n Fikri Akyüz’ün NOKTA dergisi hakkında yazdıkları

Bir zamanların “Nokta”dergisi

Merhum Ercan Arıklı kimlerle yatıp kalkardı bilemiyorum, bilmek de istemiyorum ama ben ilk gençliğimde Nokta ile yatar Nokta ile kalkardım. (Sakın, 80’li yılların ünlü ikilisi Nokta ile Virgül’ü hatırlatarak ” Peki sayın yazar, siz Nokta ile yatıp kalkarken o esnada Virgül ne yapıyordu?” diyerek müstekreh espriler yapmayınız!) O eski Nokta ki, özellikle 80’lerde Türkiye’de girift, alengirli, netameli ve çetrefil pek çok konuyu gündeme taşımıştı.

Tabii bir de, Mehmet Ali Kışlalı’nın “Yankı” sını, Murat Belge’nin “Yeni Gündem” ini ve Doğu Perinçek’in “2000’e Doğru”sunu hatırlamak gerekiyor.

( “2000’e Doğru” derken, 2000’e Doğru gerçekten 2000’e doğru yol alırken çıkıyordu. Şimdi 2000’lerdeyiz, inanıyorum ki Doğu Perinçek yakın bir zamanda “ulusalcı” kadrosuyla birlikte “1930’a Doğru” isimli bir dergi çıkaracaktır!)

Kadro derken aklıma geldi. 30’lı yıllarda “Kadro”, 50’li yıllarda “Akis”, 60’lı yıllarda “Yön” ve “Devrim” isimli dergilerin de elbette ayrı birer misyonu vardı.

Ancak, 30’lu yıllarda yayımlanan ve kadrosunda Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Şevket Süreyya Aydemir, Vedat Nedim Tör gibi devrin önemli isimlerinin bulunduğu “Kadro”, Tek Parti İdeolojisi’nin bir bülteni gibi idi.

50’li yılların “Akis”i, Demokrat Parti’yi yıkmak için “damat” Metin Toker tarafından kurulan, aslında o zamanın yargı, üniversite ve ordu çevrelerinde etkin de olan ve Türk basınının utanç karelerinden birini teşkil eden anti demokrat bir dergi idi.

(“Yaşın kaç da ‘..idi..’ diyorsun” demeyiniz. Nutuk’un yayımlandığı tarihte babam bile doğmadı diye, şimdi kalkıp “Nutuk iyiymiş” diyerek miş’li geçmiş zaman mı kullanmalıyım?!)

Evet, buraya bir virgül koyarak, Nokta’ya geçelim.. Nokta’nın editoryal kadrosu hem zengin hem de vurduğu yerden ses getiren bir kadro idi.

Bu kadronun içinde, köşe yazarlığının hakkını veren 3-5 köşe yazarından biri olan Engin Ardıç; kendini daha bu dergide iken ispatlamış olan Salih Memecan; kültür-sanat editörü Haşmet Babaoğlu, Haluk Şahin, Arda Uskan, Mustafa Özyürek, Nurcan Akad, Mahmut Övür, Hilmi Yavuz, Ayşenur Arslan, Ruşen Çakır, Hıncal Uluç, Adil Özkol, Hızır Tüzel, Gülay Göktürk, Sefa Kaplan ve adını sayamadığım pek çok isim mevcuttu.

Henüz Kopenhag Kriterleri diye bir şey yokken, 80’li yıllarda “Nokta Kriterleri” vardı.

Örneğin; Nokta, kapaklarıyla “İdam’a hayır” diyordu. Fahişeye tecavüzde ceza indirimine karşı çıkıyordu.

Öğretim üyelerinin, üniversite öğrencilerinin partilere üye olmasını savunuyordu.

YÖK denilen kurumun “içine edildiğini”, İhsan Doğramacı’yı üniversite kapısının üstüne oturtmak suretiyle kapak konusu yapıyordu.

İlkokul öğrencilerinin siyah önlük giymesinin “iç karartıcı” bir yönü olduğunu işliyordu.

10 Kasım törenlerinin “yas günü” olmaktan çıkarılıp, gerçek anlamda bir “anma günü” olmasını istiyordu.

“Sosyalist Parti de kurulmalıdır” diyerek gaflet, ihanet ve dalalet(!) denizinde “boğuluyordu”! (Demek ki Kemalizm adına o bile yasakmış. Bugün ise, Kemalizm’in yılmaz bekçisi Deniz Baykal, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı görevini ifa ediyor!)

“Atam sen kalk ben yatam” cıların hop oturup hop kalkmasına yol açacak kadar berrak bir zihin performansı gösteriyordu.

Bir de, bir insanın komünist düşmanı olmasının, onun aynı zamanda liberal ve demokrat olduğu anlamına gelmediğini ben o yıllarda fark etmiş idim. (Bkz: Ahmet Necdet Sezer, Altemur Kılıç, Gündüz Aktan, Erol Manisalı, Vural Savaş…)

Evet, günümüz haber dergilerinin format ve içeriği ise, (Özür dilerim, “araçlar” menüsüne şimdi tıkladım, 3791 “boşluklu karakter” tıklamışım, o nedenle bunu bir başka yazımda ele alacağım..)

http://yenisafak.com.tr/yazarlar/FikriAkyuzPazar/bir-zamanlarin-8220nokta8221dergisi/2117

NOKTA 1 NOKTA 2 NOKTA 3 NOKTA 4 NOKTA 5 NOKTA 6

Paylaş

Ali Çalışır Websitesi