Merhaba & KİTAPTAN VAZGEÇİLİR Mİ?

27 Kasım 2013Yorum Yap
Merhaba & KİTAPTAN VAZGEÇİLİR Mİ?

KİTAPTAN VAZGEÇİLİR Mİ?

Yıllarca harçlıklarımdan biriktirerek satın aldığım, ayrıca kitap sevgimi bilen eş-dost ve öğrencilerim de sağ olsunlar beni boş bırakmayarak hediye ettikleriyle sayısı binleri bulan  geniş bir kütüphanem oldu.

İstanbul şartlarında bu kadar yayını evde tutmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz,sürekli bakımını yapmak, ilaçlamak,tozlarını almak ,yıpranmış olanları tamir etmek,ciltlemek benim için  bir hobi olsa da,zamanla yarışılan bir  çağda artık zor olmaya başladı.

Maişetimi temin ettiğim işimin zamanımın bir çoğunu almasından  dolayı istemeden de olsa, okuduğum,okumaya çalıştığım ve gözüm gibi sakladığım, sayısını dahi hatırlamadığım dergi ve kitaplarımı bu yaz döneminde tekrar gözden geçirdim  ve bir kısmını  sivil toplum kurumlarına,memleketimin okullarına ve çevremde ki okullara hediye ettim. Etmeye de devam ediyorum.

Bir kaç yıldır tarih,hatırat ve gezi kitapları okumaya ağırlık verince daha seçici olmaya karar verdim ve genç bir  akrabamın-sanki benden bahseder gibi- “istifçilik” denilen bir hastalıktan bahsetmesi karar almamı çabuklaştırdı.

Bilgisayar teknolojisine vakıf kuzenimin desteği  ile  bir site kurup artık benim için elzem olmayan ancak başkalarına yararı olabilecek  kitap ve dergileri elden çıkarmaya karar verdim.Önce kitapçı dükkanı açmayı düşündüm ancak dükkan kirası,vergisi , kim başında duracak vs  meselelerinin  altından kalkamayacağım için bu hevesimden vazgeçtim.Çünkü bazı işler hevesle yürümüyor.Dünya gerçeklerinin bambaşka olduğunu yaş ilerledikçe anlıyorsunuz.

Benim için zor bir karar…Çünkü seneler önce de buna benzer bir karar vermiş epey bir kitabımı elden çıkartmıştım. Ancak daha sonraları yeni kitaplar alırken  sattığım kitapların bir kısmını tekrar aldığımı fark etmiştim. Kitap sevgisinin zamanla kişide patolojik bir hale dönüştüğünü  biliyordum ama benim de bu duruma düşeceğimi tahmin etmemiştim.Farkında olmadan o sürece giriyorsunuz.

Yaş ilerledikçe gençlikte önem verdiğiniz bazı şeylerin fazla önemi de  kalmıyor.Başka dertler,sorunlar karşınıza çıkıyor ve onlarla boğuşmak zorunda kalıyorsunuz.Ben de nefsimle kavga ederek  -o mu beni, ben mi onu yeneceğim bilemem,zaman gösterecek – elimdeki  kitapları,dergileri ve  benzer yayınları”www.okudumsatiyorum.com“adıyla kurduğumuz sitede satışa çıkarmaya karar verdim.

Fırsat buldukça elimdeki eserleri sitede yayınlamaya çalışacağım.Bunların büyük bir kısmı ikinci el kitaplardır.Bazen hiç kullanmadıklarımda çıkıyor.Onları da yayınlıyorum.

Bana ulaşabileceğiniz mail ; muallimsahaf@gmail.com.

Kitapları genelde PTT kargo ile göndermeyi tercih ediyorum.Çünkü en uygun fiyatla gönderen  PTT kargo.

Posta çeki hesabım,kapıda ödeme uygulamam yoktur.Ancak verilen IBAN numarasına yatırılması yöntemiyle kitapları gönderebiliyorum. Kargo ücreti ise alıcıya aittir.

Ali Çalışır Websitesi