GENÇLİK/Joseph Conrad

GENÇLİK/Joseph Conrad
7 Şubat 2014Yorum Yap
GENÇLİK/Joseph Conrad

56 SAYFA/KOÇ KÜLTÜR SANAT/2003 BASIM/TEMİZ-15 TL

İstekleriniz için “muallimsahaf@gmail.com“a mail atabilirsiniz.Kargo ücreti alıcıya aittir. DSC00162

Görkemli deniz serüvenlerinin unutulmaz yazarı, ‘Uzakyol Kaptanı’ Joseph Conrad’dan, kanın deli gibi aktığı gençlik günleri üstüne, soluksuz okunan bir uzun öykü.

Uzak ve gizemli Doğu’ya sefere çıkıp bir türlü hedefine varamayan, ölüme mahkum bir gemi; türlü zorluklara direnen denizciler, gözüpekliğine, gençliğine karşın yazgıya yenilen bir kahraman.

‘Deniz’, ‘gemi’ ve ‘gençlik’ imgeleri üstüne kurulu bu metnin satırları arasında saklı hazinenin kapağını kaldırdığınızda, altında ‘Yaşam’ı bulacaksınız!…

(Arka Kapak’tan)

Modern romanın öncüsünden baş döndüren bir öykü…

Polonya asıllı Conrad, İngiltere’ye yerleştikten çok sonra bile ağır bir aksanla konuştuğu İngiliz dilinde verdiği eserlerle kendine İngiliz romancılığında unutulmaz bir yer edindi. Yaşanan her türden olaya kayıtsız kalan bir evrende insan ruhunun karşı karşıya kaldığı sınavları anlatan romanlar kaleme aldı. Onun eserleri, her ne kadar kimi romantik ögeler barındırsa da, Conrad modern romanın öncüsü sayılmış ve eserleri Faulkner, Hemingway, Orwell gibi pek çok yazarı etkisi altına almıştır.

İlk kez Doğu’ya yolculuk etmekte olan genç bir denizcinin, zor doğa koşullarına rağmen yaşamı kucaklayışını ve bu esnada kendisini tanımak yolunda girdiği mücadeleyi anlatan “Gençlik” okuyucuyu nefes kesen bir maceraya davet ediyor.

Yanmakta olan geminin kıvılcımlarından daha da hızlı baş döndüren; koca dünyaya büyülü ışığını saçan; gökyüzüne doğru küstahça sıçrayan; an itibariyle, zaman tarafından çoktan bastırılmış; denizden daha acımasız; daha zalim olabilen; zifiri bir gecenin içinde yanmakta olan geminin alevleri gibidir gençlik ateşi!
(Tanıtım Bülteninden)

 

Ali Çalışır Websitesi